Tajemna wiedza, którą zachowali nieliczni

DrugiePodejscie.pl | Portal dający nadzieję

Tajemna wiedza, którą zachowali nieliczni

5 sierpnia 2021 Kaligrafia 6


Kaligrafia z języka greckiego oznacza „pięknie pisać”.
 
Zetknęłam się z nią, gdy będąc w trzeciej klasie szkoły podstawowej, otrzymałam dyplom za udział w konkursie matematycznym.
 
Do tamtej pory nie wiedziałam, że istnieją takie piękne litery, a jednocześnie inne niż pokazano mi w szkole. Próbowałam naśladować ten styl.
 
W wiosce, z której pochodzę, kojarzyłam jedną kobietę (poza moją mamą), która miała wyjątkowy charakter pisma.
 
Myślałam, że to coś w rodzaju talentu, którym obdarzone są tylko jednostki.
 
Żyłam w przekonaniu, że kaligrafia to tajemna wiedza, którą zachowali nieliczni, a prawdziwie piękne pismo można zobaczyć w muzeach i na przedwojennych pocztówkach wyszperanych na targach staroci.
 
Kaligrafia wydawała mi się mistyczna: za zimnymi, grubymi murami otoczeni ciszą i świecami średniowieczni mnisi przepisują Księgę Psalmów.
 
Wniosek na temat kaligrafii był jednoznaczny: jest piękna i odległa, a ja jej nie dosięgnę.
 
 
 
Mój pociąg w stronę pięknego pisania nie zatrzymywał się.
 
W gimnazjum i liceum bawiłam się pismem, a nawet powolutku przepisałam w domu zeszyt z języka polskiego, bo na lekcji tempo było dla mnie za szybkie.
 
Gdy na studiach podyplomowych na dobre uświadomiłam sobie swoje zainteresowanie kaligrafią, pomimo poczucia niedopasowania, postanowiłam jak najszybciej spróbować tej dziedziny – jakby nie było chwili do stracenia.
 
Zapisałam się na warsztaty z fraktury gotyckiej, a potem na roczny kurs kursywy angielskiej (copperplate).
 
Odkryłam, że jest to sztuka piękna i trudna, bo stalówką z cienką i rozdwajającą się końcówką pisze się inaczej niż długopisem: trzeba ją odpowiednio trzymać oraz prowadzić, aby pozwolić spłynąć atramentowi na tworzoną literę.
 
Po kilku miesiącach mogłam już z doświadczenia wymienić zalety, jakie dawała mi nauka: wyciszenie umysłu, relaks, satysfakcja, cierpliwość, zwolnienie tempa, aby skupić się na każdym elemencie.
 
Zrozumiałam też, że wszystko to mogło zostać odebrane wraz z likwidacją kaligrafii jako przedmiotu w szkole.
 
Pomyślałam, że to chyba jedyny przedmiot, z którego nie dałoby się „spisać” zadania domowego od kolegi lub z internetu, bo czarno na białym widać indywidualny postęp każdego ucznia.
 
Zalet nauki pięknego pisania jest o wiele więcej, związanych np. z pracą mózgu czy rozwojem małej motoryki (ruchów dłoni i palców).
 
 
 
Kolejnym krokiem w myśleniu o kaligrafii była nauka brush letteringu.
 
Nauczyłam się, że wykorzystanie odpowieniego pisaka daje wygodę i swobodę.
 
Na dobre odeszło złudzenie, że piękne pisanie to nauka dla wybranych, którzy chcą odnajdywać galasy (galas to narośl pod liściem dębu, przypominająca małe jabłuszko), tworzyć z nich atrament, wybierać gęsie pióra i przygotowywać je do pisania w otoczeniu średniowiecznych murów lub przyrody.
 
Ta otoczka jest piękna i ciekawa, ale kaligrafia jej nie wymaga.
 
Tu i teraz mamy wiele udogodnień pomocnych choćby w spróbowaniu kaligrafii.
 
Nikt nie musi stać się mistrzem w temacie, ale chciałabym, aby każdy miał szansę spróbować i zapomnieć o literkach uczonych w pierwszej klasie.
 
Dzisiaj rozumiem, że kaligrafia to nie tylko kunsztowne pismo, ale także umiejętność starannego i przyjemnego dla oka pisania.
 
Wiem, że można poświęcić tej nauce więcej czasu nie tylko w wieku szkolnym, ale na każdym etapie życia.
 
 
 

Możesz spróbować kaligrafii, jeśli:

 
– chcesz.
 
 
 

Możesz spróbować kaligrafii pomimo tego, że:

 
– ktoś powiedział, że piszesz jak kura pazurem,
 
– sam/a twierdzisz, że twoje pismo jest brzydkie,
 
– uważasz, że się do tego nie nadajesz,
 
– nie wiesz, jak zacząć,
 
– lata szkolne masz już dawno za sobą.
 
 
 

Ćwiczenie:

 
– Jeśli masz 15 minut:
 
Weź do ręki ołówek i kilka kartek papieru (najlepiej bez linii lub kratki).
 
Możesz włączyć relaksacyjną muzykę.
 
Wejdź pod ten link:
 

 
i wykonaj ćwiczenia.
 
Przypominają dziecięce szlaczki?
 
Tak – one właśnie pomagają ćwiczyć regularność, kształty, elementy liter, a także rozgrzewają mięśnie, aby łatwiej zapanować nad pisaniem.
 
 
– Jeśli masz więcej niż 15 minut:
 
po rozgrzewce przepisz tekst piosenki lub wiersza.
 
Staraj się to zrobić jak najwolniej, skupiając się na każdej linijce, każdym słowie, każdej literce, każdym elemencie literki.
 
 
 

Kolejny krok:

 
Możesz poszperać na mojej stronie https://www.piekneslowa365.pl/ albo zadać pytanie w facebook’owej grupie „Kaligrafia – Jak? Kto? Co? Gdzie? Kiedy?” (https://www.facebook.com/groups/1736965673100746/).
 
 
 

A to ciekawe…

 
Czy wiesz, że powstał alternatywny elementarz z podręcznikiem i ćwiczeniami, który pomaga w nauce pisania dzieci, szczególnie w nauczaniu domowym?
 
Można się mu przyjrzeć i go kupić m.in. na stronie tynieckiego wydawnictwa (https://tyniec.com.pl/elementarz/1646-elementarz-do-nauki-pisania-i-czytania-ulozony-wedlug-metody-nauki-pisania-9788382050349.html).
 
 
 

Zareaguj:

 
Będę wdzięczna, gdy w komentarzu podzielisz się jedną – jakąkolwiek – myślą w związku z artykułem.

 
 
 

Autor: Monika Kruczek

Szuka pięknej formy dla dobrych słów. https://www.piekneslowa365.pl/
 
 
 

 

6 komentarzy

 1. Roma pisze:

  Super. Chcę się zapisać na kurs kaligrafii. Mam nadzieję, że ruszy, że 4 fala pandemia tego znowu nie odwlecze. A poza tym bardzo kreatywne podejście do zadań kursowych. Szacun. Jestem zainspirowana. Dziękuję.

  • Monika pisze:

   Bardzo mnie ucieszył ten komentarz! W grupie na FB, którą podałam staram się udostępniać aktualne kursy. Ja obecnie żadnych nie prowadzę, ale chętnie doradzę, gdzie można się udać 🙂

 2. Mama Jola pisze:

  Nigdy do pisma tak nie podchodziłam, jak go opisałaś z wdziękiem, pięknem, poprostu zobaczyłam to dopiero dziś ,czytając ten tekst dziękuję kochana ❤️

 3. Kaligrafia od jakiegoś czasu spogląda na mnie z różnych rogów 😉 Dzięki Tobie wiem, gdzie i w co „uderzyć”, gdy znajdę na nią przestrzeń. Już nie mogę się doczekać! Dziękuję za ten tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *