Mniej znana grota w Betlejem

DrugiePodejscie.pl | Portal dający nadzieję

Mniej znana grota w Betlejem

23 grudnia 2021 Wiara 0
grota mleczna



— Dziecko chce jeść. Musimy się zatrzymać — kobieta błagalnym wzrokiem patrzy na mężczyznę, który bez słowa podaję jej rękę i pomaga zejść z osiołka. Jej nogi opadają powoli na ziemię. Mocno przyciska do siebie dzieciątko i bezszelestnie siada na przydrożnym kamieniu. Niemowlak wierci się trochę, ale błyskawicznie uspokaja, gdy jego zmarznięte rączki dotykają ciepłego ciała matki. W ciszy nocy słychać tylko parskanie osiołka i mlaskanie malucha.


Kiedy matka kończy karmić, niepostrzeżenie jedna kropla mleka upada bezpośrednio na kamień. Mężczyzna tym razem pomaga kobiecie z dzieckiem wsiąść na osiołka. Pod osłoną nocy ruszają w pośpiechu przez siebie.


Miejsce, gdzie Maryja karmiła Dzieciątko Jezus, nazywane jest dziś Grotą Mleczną.


Sen Józefa


We śnie Józefa pojawia się Anioł, który nakazuje mu i jego rodzinie uciekać do Egiptu. Herod szuka Nowonarodzonego Chrystusa, aby go zgładzić, więc rodzina jest w niebezpieczeństwie i w pośpiechu ucieka z Betlejem.


Według tradycji pozabiblijnej, podczas tej ucieczki Maryja zatrzymała się na karmienie. Jedna z kropel mleka nie trafiła do ust niemowlaka, tylko na skałę, zabarwiając ją na biało. Ta skała to jasny tuf wulkaniczny, a Grota Mleczna to nic innego, jak współczesna kaplica poświęcona tej tradycji. Dziś tym miejscem opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej.


Grota Matki Bożej Karmiącej


Grota Mleczna jest mniej znaną siostrą słynnej Groty Bożego Narodzenia, która znajduje się w nieodległej Bazylice Bożego Narodzenia. Białe ściany i osmolone dymem sklepienie przypominają historię sprzed 2000 lat. Sanktuarium przeważnie nawiedzają chrześcijanie, ale można tu również spotkać muzułmanki modlące się o potomstwo i pokarm dla swoich dzieci.


Do dzisiejszej kaplicy schodzi się po schodach. Po lewej stronie znajduje się rzeźba przestawiająca Świętą Rodzinę i osiołka. W głównym ołtarzu za szybą umiejscowiona jest figura ukoronowanej Matki Bożej Karmiącej Dzieciątko. W głębi Groty, po prawej stronie od ołtarza, umiejscowiony jest obraz o tym samym temacie. Z tyłu tej groty odbija łukiem tunel prowadzący do kaplicy adoracyjnej. Najświętszy Sakrament wystawiony jest w bogato zdobionej monstrancji i nastawie ołtarzowej, znanej jako Tryptyk Jerozolimski. To dzieło autorstwa polskiego artysty z Gdańska – Mariusza Drapikowskiego.


Związane z Grotą Mleczną Siostry Sakramentki modlą się w intencjach ludzi, którzy do niej przybywają. W Grocie można odnaleźć jeszcze jeden akcent polski. Jest to replika figury Matki Bożej Ludźmierskiej, która w 2009 roku została umieszczona w tym miejscu podczas pielgrzymki Podhalańczyków do Ziemi Świętej.

Cuda spisane w listach


Kolejną interesującą rzeczą w tym sanktuarium jest niewielkie pomieszczenie, do którego drzwi umieszczone są obok głównego wejścia do Groty Mlecznej. Pokój ten jest niemal wytapetowany listami ludzi z całego świata. Z racji tego, że listy są nieustannie przysyłane, ogromna ich część schowana jest w opasłych segregatorach, które opiekujący się Grotą Mleczną, Br. Lawrence OFM zazwyczaj pokazywał pielgrzymom i opowiadał o treści wielu z nich. Franciszkanin nie żyje od kilku lat, ale świadectwa, które zbierał, do dziś znajdują się przy sanktuarium. Co to są za świadectwa? To listy osób, które doznały cudu dzięki osobistej lub wstawienniczej modlitwie w Grocie Mlecznej, zawierające zdjęcia czy też zaświadczenia lekarskie. Zazwyczaj są to udokumentowane cuda narodzin dziecka przy wcześnie stwierdzonej niepłodności lub uzdrowienie z raka.


Kobiety, które modlą się o dar potomstwa w Grocie Mlecznej,  mogą zaopatrzyć się w biały proszek ze jej skały. Zaleca się, aby taki proszek wypić zmieszany z wodą lub mlekiem i nieustanie modlić się w odpowiedniej intencji. Samego wypicia mikstury nie należy pojmować w sensie magicznym, ponieważ cuda, które się dzieją, nie są wynikiem magicznych zaklęć, ale modlitwy i wiary w Boga. Opiekunowie Groty Mlecznej proszą również o przesyłanie do nich świadectw, jeśli modlący doświadczą łaski i urodzi im się dziecko.



A Ty, słyszałeś o Grocie Mlecznej?

Zadania dla Ciebie:

1. Przypomnij sobie sanktuaria, które zwiedziłeś. Czego wówczas doświadczyłeś? Czy mógłbyś podzielić się tym świadectwem z innymi? 

2. Jakie święte miejsca, do których chciałbyś pielgrzymować? Co możesz dziś zrobić, by urzeczywistnić to marzenie? 

3. Poszukaj informacji w internecie na temat Tryptyku Jerozolimskiego. Warto poznać jego historię.



Autor: Justyna Zerrouk

żona, matka, emigrantka. Kiedyś pilot-przewodnik po Ziemi Świętej. Dziś prowadzi podcast o Izraelu. www.poizraelu.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *